O jídle pro děti - 6 měsíců - 1 rok

9:30

Ahoj všem, 

po týdnu jsem tu s pokračováním série o jídle pro děti. Po tom, co jste si ZDE mohli přečíst, jak na to, když musíte mimčo dokrmovat před 6. měsícem, se vrhnu na to, jak by to mohlo jít dál. 

V ideálním případě kojíte a už vám to s miminkem hezky jde, poznáte, kdy má hlad a možná to vypadá, že by ani žádnou jinou výživu nepotřebovalo. To je určitě možné, ale pozor na to, aby jste neprošvihli období, kdy je mimčo, ochotné zkoušet něco nového, naučí se hezky žvýkat a později kousat. Když totiž zůstanete u výhradního kojení příliš dlouho, může se vám lehce stát, že mimčo už nebude chtít nic jiného a budete ho kojit do třiceti... (vtip .-)) ).

V začátcích platí stejná pravidla, jako když přikrmujete od 4. měsíce. Tedy, vše připravovat pouze z  kojenecké vody a v žádném případě nesolit, nesladit a to ani medem. Jasně, že můžete příkrmy kupovat, já ale v 95% vše vařila doma. Ono když se podíváte pečlivě na složení některých dětských lahůdek, tak kupodivu obsahují sůl... a často lepek. Ano, můj milý lepku, promiň, ale podle mě v jídle pro děti nemáš co dělat. Nejlepším přítelem se vám pravděpodobně stane tyčový mixér. Já mám obyčejný z Lidlu a jede bez problémů. Připravit přesnídávku, nebo oběd je tak otázka chvíle, uvařit, trochu scedit, rozmixovat a hotovo. Náklady asi třetinové a navíc přesně víte, co mimčo jí.

S přidáváním jídel se začíná postupně, tzn., nejprve nahradíte jedno kojení obědem, pak třeba za měsíc nahradíte další třeba svačinkou... až se kolem jednoho roku dostanete k tomu, že mimčo jí 5x denně (a před spaním ho můžete nakojit...). 

Takže co jedl Ferda mezi 6. - 12. měsícem? Spousty zeleniny, zejména mrkev, kukuřici, hrášek, brokolici, květák, fazole, cukety... hlavně to, co mělo zrovna sezónu... ze sacharidů brambory a rýži a z masa králíka, hovězí a někdy krůtí. A hromady ovoce, hlavně jablek, hrušek, meruněk, švestek, opět podle sezóny. Máme výhodu v podobě vlastního sadu, takže jsem nemusela řešit, z čeho přesnídávky dělat.
A co rozhodně nejedl? Žádné kuřecí, žádné vepřové, rohlíky, dětské sušenky, instantní čaje, džusy, jogurty, brumíky, to by přeci neměl jíst nikdo, tím méně děti.

Jeho jídelníček v roce: snídaně - plátek bezlepkového pečiva s máslem, svačina - 190ml jablkové přesnídávky, oběd - 230ml nahrubo mixované zeleniny s masem, svačina - čerstvé ovoce, večeře - 150 - 200ml pohankové, kukuřičné, jáhlové, nebo rýžové kaše, pokud s něčím, tak s doma zavařeným ovocem. K pití čaj, nebo voda. A na noc nakojit. 

O tom, co vařit jsem měla jasno, ale teď ještě kolik? Jasně, že každé dítě jí trochu jinak, ale je dobré vědět alespoň přibližně, kolik by toho mělo sníst. Super tabulku na to najdete na stránkách Klub maminek. Dá se tam stáhnout vzorový jídelníček pro jednotlivé měsíce. Jí si z toho vzala hlavně ty velikosti porcí, protože s některými výživovými doporučeními souhlasit nemůžu. 

Jak jsem psala i v prvním článku o výživě, vaše (i moje) dítě, bude pravděpodobně jíst špatně většinu svého života, není tedy důvod s tím začínat už od plínek. 

Hezký den,

                       B.Zdroj obrázku: zde.You Might Also Like

2 komentářů